Čo je Ponsetiho metóda?

Táto metóda bola vyvíjaná Ignaciom V. Ponsetim cez desaťročia a dnes je považovaná za najefektívnejšie a najúspešnejšie ošetrovanie konskej nohy. Takto od roku 2002, pre nás najbližšie v Rakúsku, ošetrujú konské nohy Univ.Prof.Dr. Franz Grill a Dr. Christof Radler na ortopedickej klinike Speising. Ročne ošetria touto metódou asi 50 – 60 novorodencov s konskou nohou.
Ponsetiho metóda je primárna forma neoperačného ošetrenia, kde sa cez jemnú manipuláciu a týždenné nakladanie vysokých sadier noha skoriguje za 5 – 8 týždňov. Sadry ťahajú väzy a šľachy nohy a vďaka ich korigujúcej sile formujú kosti.

Tenotómia – Preťatie Achillovej šľachy je malý zákrok, ktorý sa vykonáva v krátkej anestézii cez 5mm rez. Vďaka tomu je možné nohu zdvihnúť smerom dohora a šľacha sa zahojí v pooperačne naloženej sadre. Vďaka veľkej schopnosti uzdravovania sa u novorodencov a malých detí, sa Achillova šľacha zrastie kompletne a dostatočne silno dokopy , ale už v predĺženej pozícii. Sadra je ponechaná 3 týždne. Je nutné počítať s hospitalizáciou na dve noci pre optimálne pred a pooperačné ošetrenie vášho dieťatka. Samozrejme ostávate v izbe pre matky s deťmi celý čas pri svojom dieťati.

Po zložení poslednej sadry potrebuje vaše dieťa špeciálne topánky (D – B dlahy), ktoré sú spojené tyčou a vytáčajú nohy do vonku. Najväčšie nebezpečenstvo po úspešnom ošetrení je opätovné vyskytnutie sa vady alebo časti zlého postavenia nohy. A preto nosenie týchto topánok je nevyhnutné pre udržanie správneho postavenia nohy. Tieto dlahy musí dieťa nosiť prvé 3 mesiace 22 hodín denne. Po troch mesiacoch je nutné dlahy nosiť v noci a počas poobedného spánku. Až medzi 2. a 4. rokom života, podľa toho ako je pôvodné zlé postavenie skorigované , je možné ostať bez dláh.
V niektorých prípadoch k lepšej ohybnosti nohy pomôže aj fyzioterapia.

Je Ponsetiho metóda vždy úspešná?

S touto metódou je možné asi 90% prípadov dobre korigovať. V niektorých prípadoch (hlavne pri ťažkých formách a prítomnosti inej vady) je korektúra sadrovaním a pomocou tenotómie nie dostačujúca. V týchto prípadoch dostatočnú korektúru je možné dosiahnuť cez viacnásobné sadrovanie a fyzioterapiu a vo veku 6 mesiacov vďaka „release“ operácii. No vďaka predtým vysokokvalitnému ošetreniu Ponsetiho metódou a tenotómii sa dosiahne optimálny predpoklad na to , aby bola operácia malým zákrokom a dalo sa počítať s pozorovateľne lepším výsledkom.

release – pustiť, uvoľniť, odblokovať